Gydytojos patarimai, turintiems sausą odą: labai svarbu teisingi kasdieniai įpročiai

Gydytojos patarimai, turintiems sausą odą: labai svarbu teisingi kasdieniai įpročiai

Autorius: Gydytoja dermatovenerologė Giedrė Šaltmerė

Sausa oda yra dažno lietuvio gyvenimo „palydovė“. Nemalonūs, su tuo susiję, simptomai gali varginti įvairaus amžiaus grupes. Sausos odos problema suaktyvėja vėstant orams, sergant tam tikromis odos ar kitų organų sistemų ligomis. Natūralu, kad įvairioms amžiaus grupėms ar priklausomai nuo metų laiko rekomenduojamos panašios, tačiau šiek tiek skirtingos, priemonės bei jų naudojimo dažnis.

Naujagimių odos priežiūra

Sausos odos problemos gali prasidėti tik žmogui gimus. Tereikia akimirkos, kad radikaliai pasikeistų naujagimio aplinka iš drėgnos gimdoje į sausą, deguonies prisotintą. Todėl tik gimęs žmogus privalo greitai adaptuotis ir jo odoje sparčiai vyksta įvairios sintetinės, metabolinės reakcijos, kurios svarbios, kad būtų užtikrinta odos apsauginė funkcija nuo infekcijų, toksinų, ultravioletinės spinduliuotės, transepiderminio vandens netekimo.

Mokslinėje literatūroje aprašytos odos priežiūros rekomendacijos, kurios pagerina odos funkcijas ir vystymąsi:

  • jei įmanoma atidėti naujagimio maudymą 12–24 val. po gimdymo, kad jo kūno temperatūra stabilizuotųsi aplinkoje ir būtų išvengta hipotermija po maudymosi;
  • palikti vernix caseosa (lot.) – apsauginį naujagimio odos sluoksnį, kiek įmanoma nepažeistą. Jis atlieka apsauginę odos funkciją. Todėl maudyti rekomenduojama švelniai, netrinant odos;
  • maudyti naujagimį rekomenduojama su vandenyje tirpiomis priemonėmis, t. y.: vonios emulsiją, aliejų ar pan. Jeigu naudojami prausikliai, rinktis priemones, kurių sudėtyje nėra muilo, neutralaus ar švelniai rūgštinio pH (5,5–7,0), nerekomenduojama naudoti kempinių;
  • prausti ne dažniau nei 2–3 kartus per savaitę;
  • reguliariai odą tepti emolientais, vengti jų susikaupimo odos raukšlėse;
  • rinktis naujagimiams, kūdikiams pritaikytus emolientus, sudėtyje vengti kvapiklių, betainų, metilchloroizotiazolinono, lanolino, nes šios medžiagos gali sukelti alergines reakcijas odoje;
  • vengti natūralių aliejų naudojimo, pavyzdžiui: garstyčių, alyvuogių, kokoso. Mokslinėje literatūroje aprašytas teigiamas saulėgrąžų aliejaus poveikis.

Vyresnio amžiaus asmenų odos priežiūra

Šios grupės asmenims dažniausiai pasitaikanti odos problema – odos sausmė (dar gali būti vadinama kseroze). Pasireiškia sausa, šiurkščia, pleiskanojančia oda, gali atsirasti įtrūkimai ar varginti niežėjimas. Dėl niežėjimo ir dažno kasymosi vystosi tolimesnis odos pažeidimas. Tokie odos simptomai ir uždegimas stipriai vargina ir blogina gyvenimo kokybę.

Vyresniems asmenims oda sausėja dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos odoje, odos pH šarmingumo padidėjimo, sumažėjusios lipidų sintezės ir odos barjerinės funkcijos, padidėjusio transepiderminio vandens netekimo.

Rekomendacijos:

  • praustis iki 5–10 min., rekomenduojama rinktis dušą, vandens temperatūra – ne didesnė nei 35 laipsniai Celsijaus;
  • naudoti bemuilius, švelnius prausiklius, kurių sudėtyje pH yra rūgštinis,
  • rinktis emolientus – vandens aliejuje emulsijas su rūgštiniu pH, juos tepti kasdien reguliariai, pakankamą kiekį;
  • emolientų sudėtyje turėtų būti kuo mažiau ingredientų, taip bus sumažinama rizika odos sensitizacijai ir alerginėms reakcijoms.

Bendros rekomendacijos prižiūrint sausą odą:

  • švelnūs prausikliai, pavyzdžiui: sindetai, aliejiniai ar bemuiliai prausikliai;
  • odos netrinti, kai ją šluostote, o švelniai nusausinti rankšluosčiu;
  • emolientus susitepti per 3 min. po prausimosi ar maudymosi;
  • geriausi – emolientai, pasižymintys vandenį pritraukiančiomis savybėmis, t. y., sudėtyje turintys humektantų, pvz.: pieno rūgšties, šlapalo, glicerolio;
  • rekomenduojamos priemonės su žemu ar panašiu į odos pH (~4,5–5,5, pH);
  • labai sausos odos priežiūrai rekomenduojama rinktis priemones, kurios sudėtyje turi glicerino, petrolatų;
  • emolientus tepti bent 2 kartus per dieną, rekomenduojama sunaudoti apie 500 g ar daugiau emoliento per savaitę;
  • vasaros metu dažniau rinktis lengvesnės tekstūros emolientus, pavyzdžiui, losjoną, pienelį, o žiemos metu riebesnes priemones – kremą, balzamą. Jeigu oda vasaros metu labai sausa – taip pat rinktis riebesnes priemones.

Sausa oda gali varginti bet kurio amžiaus asmenis, tačiau labiausiai pažeidžiamos grupės yra naujagimiai, vyresnio amžiaus asmenys, taip pat – žmonės, sergantys įvairiomis ligomis (nebūtinai odos). Nors sausos odos priežiūra gali šiek tiek skirtis, priklausomai nuo jos atsiradimo priežasčių, tačiau yra nemažai bendrų rekomendacijų, kurios skirtos ne tik šioms pažeidžiamoms grupėms, bet ir asmenims, kurių nevargina sausa oda.

Shopping Cart
Wishlist 0
Continue Shopping
0
    0
    Krepšelis
    Jūsų krepšelis tuščias
    Scroll to Top