Akių vokų ligos: kaip jos pasireiškia ir kaip jas gydyti?

Akių vokų ligos: kaip jos pasireiškia ir kaip jas gydyti?

Konsultuoja akių gydytoja chirurgė Irena Laurinavičienė, akių klinika „ŽIŪRA“, Vilnius.

Žmonės dažnai skundžiasi vokų niežėjimu, paburkimu, paraudimu, pleiskanojimu, akių dirglumu, ašarojimu, svetimkūnio jausmu akyse. Šie simptomai gali atsirasti dėl vokų kraštų uždegimo, kitaip vadinamo blefaritu.

Kas yra blefaritas?

Blefaritas yra dažnai pasireiškianti lėtinė liga su paūmėjimais. Blefarito atsiradimo priežastys – labai įvairios:

– bendros organizmo ligos, tokios kaip endokrininės ir medžiagų apykaitos ligos, avitaminozė, alerginės bei virškinimo trakto ligos, lėtinės intoksikacijos;

– nusilpęs imunitetas;

– burnos ertmės, gerklės, nosies ligos;

– kenksmingi išorės faktoriai: dulkės, dūmai, cheminės medžiagos, garai, intensyvi saulės spinduliuotė;

– nepakankama vokų kraštų higiena;

– makiažas ir klijai, kuriais priklijuojamos blakstienos;

– stresas;

– ilgas laikas, praleistas prie ekranų;

– kontaktinių lęšių nešiojimas.

Blefaritas pasireiškia vokų kraštų ir akių paraudimu, niežėjimu, perštėjimu, deginimo ar svetimkūnio jausmu, vokų pleiskanojimu, paburkimu. Blefaritai dažniausiai būna su lėtiniu konjunktyvitu – vokų ir akies obuolio junginės uždegimu. Ligai ilgiau užsitęsus, gali pradėti kristi blakstienos. Pacientai taip pat skundžiasi akių traiškanojimu rytais, kartais išsiskiria negausios pūlingos ar sausos išskyros.

Dažnai vokų kraštų uždegimas pasireiškia kartu su odos ligomis. Pacientai, sergantys seborėjiniu dermatitu, rosacea, alerginėmis ligomis, stafilokokų ar erkučių Demodex sukeltomis ligomis, skundžiasi ir vokų kraštų paraudimu, niežėjimu. Tokie blefaritai turi būti gydomi specifiškai gydytojo paskirtais vaistais.

Jei liga ignoruojama – laukia skaudžios pasekmės

Negydant blefarito, blakstienos gali pradėti augti netaisyklingai ar iškristi – šiais simptomais pasireiškianti liga yra vadinama trichiaze (trichiasis). Trichiazė sukelia papildomų rūpesčių ir gydymo procesas tampa sudėtingesnis. Netaisyklingai augančios blakstienos gali „brūžuoti“ akies obuolį, sukeldamos junginės ar ragenos uždegimus. Šiais atvejais – net ir taikomas gydymas gali nepadėti, kol nebus pašalinta uždegimą sukėlusi priežastis – netaisyklingai augančios blakstienos. Jos šalinamos paprastai – išraunant pincetu, tais atvejais, kai atauga – būtina šalinti  elektrokauteriu arba lazeriu.

Daugeliui žinoma liga – miežis

Blefaritai gali  komplikuotis vokų liaukų ligomis – išoriniu, vidiniu ar šaltu miežiu. Mums visiems gerai žinomas, lengvai atpažįstamas yra išorinis miežis.

Tai ūmus pūlinis voko krašto riebalinės Zeiss liaukos ir blakstienos folikulo uždegimas, dažniausiai sukeliamas stafilikoko. Pacientas besiformuojančio miežio vietoje pajunta skausmą. Ta vieta paburksta, parausta, sukietėja. Uždegiminiam procesui plintant – paburksta, patinsta visas vokas. Po kelių dienų tarp blakstienų atsiranda gelsva viršūnėlė, kuri pratrūksta, pūliai išteka ir procesas rimsta. Gali pasireikšti ir daugiau išorinių miežių vienu metu. Išorinio miežio ligos prognozė yra gera – pūliai pilnai išsivalo, randų nelieka.

Rečiau pasireiškia vidinis miežis. Tai kremzlės Meibomo liaukos ir jos aplinkinių audinių ūminis pūlinis uždegimas, dažnai sukeliamas stafilokoko. Ligos eiga panaši į išorinio miežio, tik procesas trunka ilgiau ir yra skausmingesnis. Miežio vietoje oda ir junginė paburksta, parausta. Vėliau pro junginę matomi gelsvi pūliai, kurie dažniausiai pratrūksta pro junginę, rečiau – pro liaukos lataką voko krašte. Pūliai pilnai išsivalo, randų nelieka.

Ilgiau užsitęsia – šaltas miežis. Tai lėtinis kremzlės Meibomo liaukos ir aplinkinių audinių uždegimas. Užsikimšus šios liaukos latakui, ji išsiplečia, susiformuoja fibrozinė kapsulė, kurios turinį užpildo granuliacinis audinys ir pūliai. Ligos pradžia gali būti ūmi ir lėta.

Ūmi pradžia yra panaši į išorinio ir vidinio miežio pradžią – tai voko paraudimas, paburkimas, skausmas. Kai jis gydomas, šaltas miežis gali rezorbuotis savaime, pratrūkti pro junginę, tačiau dažnai uždegimas tik aprimsta, susiformuoja neskausmingas iškilimas po voko oda, lieka paraudimas iš junginės pusės. Tokio miežio gydymas vaistais – nebus efektyvus, reikalinga chirurginė intervencija.

Kartais miežio pradžia būna lėta. Voko srityje atsiranda standus pakilimas. Iš junginės pusės matomas pilkšvai rausvas iškilimas. Taikomas gydymas kaip ir ūmiai prasidėjusio šalto miežio atveju.

Norint išvengti vokų kraštų uždegimų ir jų komplikacijų, būtina reguliariai valyti vokų kraštus, šalinti kitas, anksčiau minėtas, uždegimų atsiradimo priežastis.

Profilaktiniai vokų kraštų priežiūrai puikiai tinka putos „Naviblef Daily Care“ ir/ar „Naviblef Intensive Care“.

„Naviblef daily care“ galite naudoti kasdieninei vokų ir blakstienų priežiūrai, kai visą dieną dirbate prie ekrano, daug laiko praleidžiate kondicionuojamoje patalpoje, nešiojate kontaktinius lęšius, nuolat būnate dulkėtoje ar saulėtoje aplinkoje. „Naviblef Daily Care“ taip pat puikiai tinka priauginamų blakstienų kasdienei higienai. Putų sudėtyje esantis arbatmedžio, ramunėlių aliejus, D-pantenolis, alontoinas, taurinas nuramins sudirgusius vokus ir akis.

Jeigu jums jau diagnozuotas blefaritas – reikėtų naudoti „Naviblef Intensive Care“. Tikrasis alavijas, D-pantenolis, arbatmedžio aliejus, ramunėlės padeda gydyti Demodex erkučių sukeltą ir kitus blefaritus.

Jeigu atsiranda uždegimo simptomai – nepakanka savarankiškai valyti vokų kraštus. Būtina specialisto pagalba. Rekomeduojama nedelsiant kreiptis į akių gydytoją.

Shopping Cart
0
    0
    Krepšelis
    Jūsų krepšelis tuščias
    Scroll to Top