Galvos odos nudegimas saulėje - kaip palengvinti nemalonius simptomus

Galvos odos nudegimas saulėje – kaip palengvinti nemalonius simptomus

Galvos odos nudegimas saulėje - kaip palengvinti nemalonius simptomus

Galvos odos nudegimas saulėje – kaip palengvinti nemalonius simptomus

Nudegti gali bet kuri kūno dalis, kurią ilgai veikia saulės spinduliai. Taip pat ir galvos oda. Žinoma, svarbiausia yra prevencija, t. y. vengti pernelyg didelio UV spindulių poveikio. Tačiau jei saulėje praleidžiate per daug laiko, Jums gali reikėti greitai atstatyti odos pažeidimus. Kaip palengvinti nemalonius simptomus? Perskaitę šį straipsnį sužinosite, kokių veiksmų reikėtų imtis, norint sumažinti nemalonius pojūčius.

SAULĖ – TAIP, BET SU SAIKU

Daugelį amžių įdegusi oda buvo siejama su žemesniu socialiniu statusu. Moterys vengė bet kokio, net menkiausio kontakto su saule, saugodamos savo odą nuo jos spindulių. Tačiau istorijos bėgyje ir mada, ir įsitikinimai smarkiai keitėsi. Šiais laikais įdegęs kūnas siejamas su atsipalaidavimu per saulėtas atostogas. Nepaisant to, kad tokiam efektui pasiekti yra daugybė kosmetinių metodų, daug kas renkasi paprasčiausią ir geriausią sprendimą – deginimąsi saulėje. Deja, ilgai veikdami odą saulės spinduliais, galime jai pakenkti. Vienas iš rimčiausių ilgalaikių saulės vonių šalutinių poveikių, be šilumos smūgio, yra nudegimas saulėje, kuris dažnai paveikia galvos odą. Todėl svarbu žinoti, kaip palengvinti jo simptomus ir kaip jautriai odai suteikti geriausią apsaugą.

GALVOS ODOS NUDEGIMAS SAULĖJE – KAIP JIS PASIREIŠKIA IR KOKIE YRA JO SIMPTOMAI?

Saulės nudegimai – vasarą dažnai pasitaikanti problema. Jie gali paveikti beveik bet kurią kūno vietą, įskaitant galvos odą. Jie atsiranda dėl to, kad neapsaugota oda buvo ilgai veikiama didelio kiekio saulės spindulių. Pasitaiko, kad dėl darbo ar atsitiktinio įvykio esame priversti ilgai būti ryškioje saulėje be galimybės tinkamai apsisaugoti. Galvos odos atveju tinkamos apsaugos – kepurės ar skarelės – nebuvimas gali turėti nemalonių pasekmių.

“Remiantis 2015 m. statistiniais duomenimis, 35,3 proc. suaugusiųjų nudegė saulėje. (1)”

Kokie yra galvos odos nudegimo simptomai?

Nudegus galvos odą, pagrindiniai požymiai yra šie:

– odos paraudimas,

– stiprus odos įkaitimas,

– niežėjimo ir deginimo pojūtis.

– dirginimas,

– pūslės (kai kuriais atvejais).

– laikui bėgant epidermis ima luptis. (2)

Nudegimą saulėje taip pat labai dažnai lydi skausmingumas, ypač liečiant galvos odą ar ją šukuojant. Tokiais atvejais odos nudegimų palengvinimas tampa būtinas.

Kaip atpažinti sunkius nudegimus?

Jei nudegimai yra sunkūs, be pirmiau išvardytų simptomų, gali pasireikšti ir toliau išvardyti simptomai:

– galvos skausmas,

– karščiavimas,

– pykinimas

– nuovargis. (2)

Ar galvos odos nudegimo simptomai pasireiškia iš karto?

Paprastai, pasibaigus saulės poveikiui, oda būna labai paraudusi, tačiau rimtų simptomų dar nebūna. Tik po kelių valandų atsiranda nemalonūs pojūčiai: skausmas, deginimas, odos uždegimas. Kai kuriems žmonėms šie požymiai atsiranda dar vėliau, pavyzdžiui, po paros ar net kelių dienų. (2) Žinoma, net ir atsiradus pirmiesiems simptomams ir intensyviam odos paraudimui, reikėtų nedelsiant nutraukti buvimą saulėje arba, jei tai neįmanoma, užsidengti galvą.

Ar apie galvos odos nudegimus reikia pranešti gydytojui?

Jei nudegimas apsiriboja vietiniais simptomais, o bendrieji simptomai yra lengvi, turėtų pakakti gydymo namuose. Kita vertus, kai oda yra labai paraudusi, o vietinius simptomus lydi stiprus skausmas, pykinimas, aukšta temperatūra ir galvos skausmas, dezorientacijos jausmas – tuomet turėtumėte kreiptis į gydytoją. Gydytojo gali prireikti ir tuo atveju, jei, nepaisant bandymų palengvinti simptomus, šie simptomai išlieka ar net stiprėja. Pūslės – taip pat yra nerimą keliantis simptomas. (3)

Kam labiausiai gresia odos nudegimai?

Dažniausiai nudegimus patiria žmonės, kurių oda yra padidėjusio jautrumo saulės spinduliams. Kuo šviesesnė oda, o ją turinčio žmogaus plaukai ir akys yra šviesios spalvos (I ir II fototipas), tuo dažniau pasitaiko nudegimų, kurie paveikia visas kūno vietas. Galvos odos atveju šiek tiek apsaugo ant jos augantys plaukai. Todėl mažiausiai plaukuotos galvos dalys yra labiausiai veikiamos saulės nudegimų.

Verta prisiminti, kad deginantis saulėje verta atkreipti dėmesį ne tik į galvos odą, bet ir į kaklą bei ausis.

GREITAS PALENGVĖJIMAS, ARBA KOKS YRA GERIAUSIAS SAULĖS NUDEGIMO VAISTAS?

Pirmoji pagalba

Kad sumažintumėte atsiradusį uždegimą, reikėtų kuo greičiau užtepti raminančio kremo, skirto nudegimams. Palengvėjimą turėtų suteikti dušas arba galvos panardinimas į vėsų (bet ne labai šaltą) vandenį. Karštas vanduo gali tik sustiprinti diskomfortą. Taip pat pravartu ant galvos uždėti vėsų kompresą, kad sumažėtų skausmas.

Tinkamo šampūno pasirinkimas

Reikėtų rinktis produktą, kuris nedirgina, ramina, mažina odos sausumo ir paraudimo simptomus, kartu drėkina galvos odą ir pagreitina simptomų palengvėjimą. Tai turėtų būti švelnus drėkinamasis šampūnas. Taip pat galite naudoti specialų šampūną, skirtą jautriai galvos odai. Svarbu, kad jame būtų kuo mažiau stiprių ploviklių ir kitų sunkinančių ingredientų (SLS ir SLES). Todėl vaistinėje esantį drėkinamąjį šampūną verta pakeisti dermokosmetika – specializuotu šampūnu, kuriame yra specialiai parinktų veikliųjų medžiagų.

Tokio tipo produktai ne tik kruopščiai plauna ir valo plaukus bei galvos odą, bet ir dėl tinkamai parinktų ingredientų kartu suteikia odai tinkamą drėkinimo lygį.

Nusiplovus galvą, taip pat verta odą sudrėkinti nudegimus malšinančiu preparatu.

Keletas žodžių apie nudegimų prevenciją

Odos nudegimas, nesvarbu, ar tai būtų galvos oda, ar kitos kūno vietos, gali būti pavojingas. Be to, dažnas ir per didelis UV spindulių poveikis prisideda prie odos fotosenėjimo, spalvos pakitimo ir imuninės sistemos silpnėjimo. (4) Žinoma, tai nereiškia, kad visą vasarą turime slėptis nuo saulės, tačiau saulėtu oru reikia naudotis saikingai.

– Venkite būti saulėje nuo 10.00 iki 14.00 val. (kartais šis intervalas yra nuo 10.00 iki 15.00 val.),

– apsisaugokite kremu su filtru – veidą ir galvą verta tepti kremu su SPF 50+ filtru,

– nepamirškite užsidengti galvos,

– drėkinkite kūną, nes per karščius greitai netenkama skysčių,

– stebėkite odą, ar neatsiranda naujų apgamų ir ar nepakito esamų apgamų išvaizda. (4,5)

Šias taisykles vertėtų prisiminti ne tik per atostogas, kai laiką leidžiame paplūdimyje ar žygiuojame kalnų takais. Nudegimų galima gauti ir mieste, pavyzdžiui, deginantis balkone, dirbant sode ar sėdint parke. Turėdami omenyje šias kelias pagrindines taisykles, galite išvengti daugelio nemalonių UV spindulių poveikio pasekmių. Kita vertus, jei pastebėjote nudegimų požymių, suteikite odai dvigubą apsaugą, kad nepablogintumėte jos būklės.

FAQ – DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Mano galvos oda nudegė, ją skauda ir degina – ką turėčiau daryti?

Pirmiausia odą verta atvėsinti vėsiu vandeniu arba kompresu. Taip pat galite griebtis specialaus nudegimams skirto preparato. Nudegusiai odai taip pat reikia naudoti švelnų šampūną be sulfatų, kurie gali ją papildomai sudirginti.

Kiek laiko trunka nudegimo saulėje simptomai?

Jei nudegimas buvo lengvas, simptomai turėtų išnykti maždaug po 3 dienų. Šiek tiek labiau pažengęs gali trukti apie 5 dienas, jį lydi odos pleiskanojimas. Stiprus nudegimas kartais trunka ilgiau nei savaitę ir paprastai prireikia gydytojo konsultacijos. (6)

Ar galvos odos nudegimai gali sukelti plaukų slinkimą?

Po nudegimų oda paprastai intensyviai pleiskanoja, todėl gali slinkti daugiau plaukų nei įprastai. Tačiau tai nėra nuolatinis reiškinys ir plaukai netrukus turėtų ataugti. Atminkite, kad po vasaros plaukai gali būti silpnesni ir trapesni, todėl jiems reikia intensyvaus atsinaujinimo.

Kaip apsisaugoti nuo galvos odos nudegimo saulėje?

Pirmiausia venkite saulės nuo 10.00 iki 15.00 val. ryto, kai ji veikia intensyviausiai. Be to, verta nepamiršti pridengti galvą ir kremu su filtru patepti labiausiai UV spindulių neigiamo poveikio veikiamas vietas, t. y. iškilimus ir nuplikusias vietas.

Ar apie nudegimą saulėje reikia pranešti gydytojui?

Lengvam nudegimui paprastai nereikia profesionalios gydytojo pagalbos. Tačiau jei oda stipriai nudegė, joje atsirado pūslių, taip pat jei karščiuojama, skauda galvą, jaučiamas sumišimas, pykinimas, gali prireikti gydytojo konsultacijos.

Naudota literatūra:

https://progressreport.cancer.gov/prevention/sunburn Access date: 10/08/2020.

Frothingham Sunburned scalp. https://www.healthline.com/health/sunburned-scalp Access date: 20/08/2020.

Broxson B. How to Treat a Sunburned Scalp Fast https://www.health.com/beauty/sunburn-relief-for-scalp Access date: 10/08/2020.

Sun burns. How to counteract?

Sun Damage: Protecting Yourself. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/5240-sun-damage-protecting-yourself Access date: 10/08/2020.

Sissons C. How long does a sunburn take to heal? Https: //www.medicalnewstoday.com/articles/319793 Access date: 10/08/2020.

Shopping Cart
Gauti pranešimą Informuosime Jus, kai prekė bus prekyboje. Palikite savo el. paštą žemiau.
0
    0
    Krepšelis
    Jūsų krepšelis tuščias
    Scroll to Top