Jei užduotume klausimą, kodėl kiekvieną rytą daromės makiažą, dažniausi atsakymai tikriausiai būtų tokie: norėdami gerai atrodyti visą įtemptą dieną, geriau jaustis, sustiprinti pasitikėjimą savimi arba paslėpti odos trūkumus. Makiažas – tai profesionalaus įvaizdžio kūrimo priemonė reikliame pasaulyje, ir neabejojame, kad mūsų svetainės skaitytojos žino, kaip tobulai nubrėžti liniją, sulyginti ar paryškinti spalvą.
Šiame straipsnyje daugiausia dėmesio skirsime makiažui, vadinamam koreguojamuoju arba medicininiu, kuriuo galima maskuoti randus ir odos pažeidimus, susijusius su dermatologinėmis ligomis (pvz., vitiligo, psoriaze, rožine, spuogais, eritema ar osteoporoze), įgimtais, potrauminiais ar pooperaciniais odos pažeidimais (angiomomis, pigmentiniais pakitimais, randais), taip pat laikinas žymes po estetinės medicinos procedūrų.
Korekcinio makiažo ištakos siekia tarpukario metus, kai sceninis makiažas buvo modifikuotas ir pritaikytas nudegimų ir traumų randams koreguoti. Ši technika atsirado Jungtinėse Amerikos Valstijose, vėliau paplito Vakarų Europoje. 1985 m. buvo įkurta Didžiosios Britanijos odos maskavimo asociacija ir medicininis makiažas įtrauktas į medicinos praktiką.
Maskuojamojo makiažo indikacijos yra ne tik minėti medicininiai pažeidimai, bet ir tamsūs ratilai po akimis, mėlynės, išsiplėtusios kraujagyslės ir spalvos pakitimai. Yra dviejų rūšių maskuojamasis makiažas – laikinasis, kurį aptarsime šiame tekste, ir permanentinis, dar vadinamas permanentiniu makiažu.
Makiažo priemonių apžvalga
Korekciniam makiažui skirtos kosmetikos priemonės turėtų atitikti jautrios odos poreikius, tačiau taip pat būti praturtintos veikliosiomis medžiagomis, pasižyminčiomis raminamosiomis, drėkinamosiomis ir regeneruojamosiomis savybėmis. Kad jautri, sudirgusi oda nepatirtų papildomo diskomforto, jos turėtų gerai pasiskirstyti, būti lengvai tepamos, ilgai išliekančios ir atsparios trinčiai ar prakaitui. Svarbiausia koreguojamųjų makiažo pagrindų savybė – aukštas padengimo lygis, kurį lemia tinkamas pigmentų derinys. Plačiau apie pigmentus skaitykite toliau.
Naudojant koreguojamąjį makiažą verta prisiminti, kad prieš jį (kaip ir prieš bet kurį kitą) reikėtų atlikti odos priežiūrą – tepti drėkinamąjį kremą. Norint maskuoti eritemą ar kraujagysles verta naudoti dermokosmetiką, kurios pagrindą sudaro vitaminas C, K ir hesperidinas, o maskuojant spuogų pokyčius prieš makiažą verta naudoti kremus, kurių pagrindą sudaro ingredientai, reguliuojantys riebalinių liaukų darbą ir užkertantys kelią bakterijų vystymuisi.
Jei oda akivaizdžiai sausa ir pleiskanojanti, prieš tai reikėtų pasirūpinti jos regeneracija, o puikių regeneracinių, apsauginių, raminamųjų ir raminamųjų savybių turinčio ingrediento pavyzdys yra iš vaistų paimtas sukralfatas.
Naudojant maskuojamuosius makiažo pagrindus, ypač svarbu tiksliai juos užtepti, o tai padaryti padės sudrėkinta makiažo kempinėlė. Tepdami makiažą ant spuogų randų pažeistos odos, kurios tekstūra nevienoda, makiažo pagrindą tepame „štampavimo“ metodu. Galiausiai užtepame mineralinio pagrindo sluoksnį, kad oda sveikai ir natūraliai švytėtų.
Esant išsiplėtusioms kraujagyslėms ir eritemai, prieš tepant makiažo pagrindą pravartu užtepti CC kremą su žaliu pigmentu, kad optiškai sumažintume raudoną atspalvį.
Norint užmaskuoti randus, paprastai reikia užtepti kelis makiažo pagrindo sluoksnius ir kiekvieną sluoksnį užfiksuoti. Įgaubtos vietos dažomos šviesesnėmis nei pagrindo spalva, išgaubtos – tamsesnėmis spalvomis. Spalvų pasirinkimas priklauso nuo rando spalvos.
Pacientams, sergantiems vitiligo, gerų rezultatų davė alyvuogių spalvos pagrindai ir emulsijos, kurių sudėtyje yra dihidroksiacetono. Ribą tarp sveikos odos ir vitiligo dėmės reikėtų pašviesinti.
Technika ir spalvų pasirinkimas
Kosmetologai išskiria kelias maskuojamojo makiažo rūšis, parinkdami atskirus metodus pagal odos spalvą, odos pažeidimų dydį ir vietą bei paciento pageidaujamą poveikį.
Mineralinis makiažas dažniausiai naudojamas pacientams, kenčiantiems nuo spuogų ir rožinės, eritemos, strazdanoms paslėpti arba po estetinės medicinos procedūrų, pavyzdžiui, cheminio šveitimo ar lazerio.
Skystasis makiažas turi silpniausias maskuojamąsias savybes ir trumpiausią veikimo laiką. Jis naudojamas nedideliems pokyčiams maskuoti, pavyzdžiui, injekcinėms mėlynėms, tamsiems ratilams po akimis ir pan.
Koreguojamasis makiažas turėtų derinti maskavimą, odos priežiūrą ir estetinį poveikį. Rinkdamiesi spalvas makiažo meistrai atsižvelgia į odos fototipą, taip pat turi omenyje, kad po medicininių procedūrų ar gydymo vaistais dėl poodinių kraujosruvų, bilirubino skilimo produktų ar naujų kraujagyslių susidarymo proceso oda gali pakeisti spalvą. Priklausomai nuo veido srities ir kūno vietos, oda skiriasi savo storiu; plonos ir švelnios odos atveju ji gali būti rausvesnio atspalvio, o storesnės – pilkšvai gelsvo, todėl kosmetologui vienu metu tenka dirbti su skirtingų atspalvių kosmetikos priemonėmis. Pereidamas prie spalvų parinkimo, makiažo meistras turėtų pasitelkti žinias apie spalvų derinius, tonalumą, spalvų maišymą. Ant odos pažeidimo tepama spalva turėtų būti kelių atspalvių derinys, kad ji kuo labiau atitiktų natūralią odos, supančios užmaskuotą pažeidimą, spalvą. Turint omenyje dailės pamokose išmoktą pagrindinių, antrinių ir papildomų spalvų apibrėžimą, raudoniui maskuoti naudojami žali pigmentiniai maskuokliai, oranžine spalva maskuojami mėlyni odos pažeidimai, geltonais fluidais ir maskuokliais slepiamos mėlynės, geltonas odos atspalvis paslepiamas po violetiniu makiažo pagrindu, o smėlio spalvos produktais maskuojami rudi spalvos pakitimai.
Makiažo meistrai ne tik dirba su spalvomis, bet ir su šviesos ir šešėlių žaismu. Tai leidžia pakeisti veido formą, proporcijas, paslėpti įgaubtą ir išgaubtą odą, patinimus.
Makiažo pagrindas, sukurtas laboratorijoje
Atėjo metas šiek tiek giliau pasidomėti cheminiu makiažo kosmetikos pagrindu. Jų sudėtyje esantys pigmentai – tai medžiagos, kurios keičia šviesos spalvą, atspindėdamos arba praleisdamos į tam tikrą paviršių krintančio šviesos pluošto spalvas. Pagrindų, maskuojamųjų kremų, veido pudrų ir CC kremų sudėtyje esantys pigmentai cheminiu požiūriu yra geležies oksidai ir titano dioksidas, parinkti tinkamomis proporcijomis, kad atspalviai tiktų skirtingiems odos fototipams. Dėl didelio lūžio rodiklio titano dioksidas (t. y. baltas pigmentas) pasižymi dideliu nepermatomumu. Titano dioksidas gamtoje būna trijų formų: anatazės, rutilo ir brucito; pirmosios dvi formos naudojamos kosmetikoje, o rutilo forma užtikrina didesnį padengimą. Makiažo pagrindo spalvą lemia tinkamai parinktos titano baltojo ir geležies pigmentų – raudono, geltono ir juodo – proporcijos. Pigmentai yra miltelių pavidalo, kurių agregacijos ir aglomeracijos laipsnis yra nevienodas, todėl, siekiant gauti tokį patį spalvos atspalvį kiekvienoje paskesnėje gamybos partijoje, pigmentų dispersijos ruošiamos tinkamoje terpėje arba pigmentai naudojami paruoštų dispersijų pavidalu. Pigmentai dedami į išorinę emulsijos fazę, o dauguma rinkoje esančių skysčių yra W/O emulsijos. Šviečiančiųjų skysčių atveju efektas pasiekiamas parenkant didelį lūžio rodiklį turinčius emolientus. Kaip ir bet kurios kitos emulsijos atveju – konsistencija, naudojimo būdas, tepimo pojūtis priklauso nuo naudojamų minkštiklių ir emulsiklių savybių.
Pigmentai – dar ne viskas
Dekoratyvinė kosmetika naudojama ne tik gražinimui, jau kelerius metus riba tarp dekoratyvinės kosmetikos ir odos priežiūros priemonių nyksta – norima, kad makiažo pagrindai drėkintų odą, gerintų jos būklę, naikintų raukšles, turėtų lyginamąjį, elastingumą didinantį poveikį ir pan. Tokį poveikį turi ir Pharmaceris F linijos pudros.
Pavyzdžiui, PHARMACERIS F Intensyviai dengiančioje pudroje, skirtoje suvienodinti odos spalvą ir paslėpti odos trūkumus, rasite silimarino ir niacinamido. Niacinamidas (vitaminas PP) didina keramidų ir kitų lipidų, sudarančių raginį odos sluoksnį, sintezę. Kaip žinome, keramidai atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant tinkamą epidermio barjerą, didindami raginio sluoksnio vandens kiekį. Niacinamidas mažina melanino pernešimą iš melanocitų į keratinocitus, taip pat mažina melanocitų tirozinazės aktyvumą, todėl mažėja odos spalvos pokyčiai. Niacinamidas mažina riebalų gamybą, geba apsaugoti odą nuo UV spindulių sukeltos žalos, taip pat skatina DNR pažeidimų atstatymą, gerina odos elastingumą ir lygumą, skatina kolageno sintezę, neleidžia transepiderminiam vandens nutekėjimui iš epidermio, skatindamas keramidų sintezę, ir mažina raukšlių atsiradimą. Niacinamidas, kaip endogeninių antioksidantų pirmtakas, gali būti ginklas kovoje su šerpetojančia oda. Ilgalaikis vitamino PP vartojimas garantuoja gelsvų ar žemiškų odos atspalvių sumažėjimą dėl medžiagos antiglikacinio poveikio.
Intensyviai dengiančioje pudroje esančiame dygminų ekstrakte gausu silimarino – flavonoido, pasižyminčio stipriu antiradikaliniu, senėjimą stabdančiu, priešuždegiminiu ir raminamuoju poveikiu. Niacinamido ir silimarino derinys pasižymi sinergetiniu poveikiu ir padeda sumažinti odos paraudimą žmonėms, sergantiems rožine.
Atminkite, kad odai po estetinės medicinos procedūrų, odai po kraujagyslių, randų ar vitiligo dėmių fotoprotekcija yra esminė odos priežiūros dalis.
Pagrįsta tyrimais
Kaip suprantame, akd„Pharmaceris F“ makiažo pagrindai veikia tinkamai? Juos išbandome prietaisais, tokiais, kaip VisioFace® Courage+Khazaka, VISIA® Complexion Analysis arba FotoFinder Adonia.
VisioFace® – tai aparatas, kuriuo galima nufotografuoti visą veidą, atsižvelgiant į spalvos pokyčius, raukšles, išsiplėtusias poras ir odos atspalvį. Naudojant programinę įrangą galima fotografuoti 3D formatu, esant standartinėms sąlygoms. Palyginus nuotraukas, padarytas prieš ir po produkto naudojimo, galima matyti, pavyzdžiui, kaip sumažėjo spalvos pokyčiai.
„VISIA® Complexion Analysis“ suteikia galimybę daryti odos nuotraukas, kurias galima atkartoti esant skirtingam apšvietimui, o su fotoaparatu bendradarbiaujanti programinė įranga leidžia atlikti vizualinę ir skaitmeninę nuotraukoje užfiksuotų odos pokyčių analizę prieš ir po kosmetikos priemonių naudojimo. Nuotraukos gali būti daromos naudojant baltos šviesos šaltinį (tada galima vizualizuoti raukšles, poras), UV šviesą (vizualizuojami porfyrinai) ir skersai poliarizuotą šviesą (leidžia vizualizuoti hiperpigmentaciją ir teleangiektazijas). Siekiant nustatyti odos pažeidimų padengimą po Pharmaceris F Intensyviai dengiančios pudros panaudojimo, kryžminėje poliarizuotoje šviesoje buvo analizuojamas odos paraudimo laipsnis ir hiperpigmentacijos intensyvumas. Šio metodo privalumas tas, kad juo galima aptikti pigmentinius pažeidimus gilesniuose odos sluoksniuose.
Kitą tyrime naudotą prietaisą „FotoFinder Adonia“ sudaro didelės skiriamosios gebos fotoaparatas su dviem filtrais objektyve – kryžminiu ir lygiagrečiuoju (šie filtrai tiksliai parodo odos defektus), ir speciali programinė įranga, leidžianti sugretinti skirtingu laiku darytas odos pokyčių nuotraukas. Programinė įranga leidžia analizuoti tokius parametrus kaip pigmentacija, paraudimas, tekstūra, raukšlių skaičius ir porų skaičius. Kiekvienam išmatuotam parametrui gaunami du rezultatai – absoliutus balas ir etaloninis balas. Referencinis rezultatas – tai procentinis individualaus rezultato palyginimas su panašaus amžiaus ir odos tipo žmonių duomenų baze.
Makiažas psichodermatologijoje
Jau minėjome, kad koreguojamasis makiažas leidžia paslėpti odos pažeidimus, kurie yra dermatologinių ligų simptomai ir įvairūs grožio trūkumai. Tai dar ne viskas. Pigmentiniai pakitimai, kraujagyslių pažeidimai, chirurginiai randai ir trauminiai randai paprastai daro neigiamą poveikį pacientų psichikai. Korekcinis makiažas – tai paciento savijautos gerinimo metodas, pasitikėjimo savimi ir noro dalyvauti socialiniame gyvenime atkūrimo priemonė. Maskuojamasis makiažas taip pat yra svarbi pacientų, gydomų nuo vėžio, priežiūros dalis. Tai plastikos, chemijos, dermatologijos žinių, manualinių įgūdžių ir kosmetologo estetikos pojūčio sinergija, tarnaujanti pacientų psichologiniam komfortui ir geresnei gyvenimo kokybei.
-
PHARMACERIS F apsauginė pudra PROTECTIVE CORRECTIVE, SPF50, 01 Ivory, 30ml
Dekoratyvinė kosmetika25,45 €15,27 € Į krepšelį -
PHARMACERIS F apsauginė pudra PROTECTIVE CORRECTIVE, SPF50, 02 Sand, 30ml
Dekoratyvinė kosmetika25,45 €17,81 € Į krepšelį -
PHARMACERIS F intensyviai dengianti pudra INTENSIVE COVERAGE, SPF 20, 01 Ivory, 30ml
Dekoratyvinė kosmetika23,95 €16,76 € Į krepšelį -
PHARMACERIS F intensyviai dengianti pudra INTENSIVE COVERAGE, SPF 20, 02 Sand, 30ml
Dekoratyvinė kosmetika23,95 €16,76 € Į krepšelį -
PHARMACERIS F intensyviai dengianti pudra INTENSIVE COVERAGE, SPF 20, 03 Bronze, 30ml
Dekoratyvinė kosmetika23,95 €16,76 € Į krepšelį -
PHARMACERIS F kapiliarų matomumą mažinanti pudra CAPILLAR CORRECTIVE, SPF20, 10 Porcelain, 30ml
Dekoratyvinė kosmetika25,45 €17,81 € Į krepšelį -
PHARMACERIS F kapiliarų matomumą mažinanti pudra CAPILLAR CORRECTIVE, SPF20, 20 Nude, 30ml
Dekoratyvinė kosmetika25,45 €17,81 € Į krepšelį -
PHARMACERIS F kapiliarų matomumą mažinanti pudra CAPILLAR CORRECTIVE, SPF20, 30 Opal, 30ml
Dekoratyvinė kosmetika25,45 €17,81 € Į krepšelį -
PHARMACERIS F mineralinė matinė pudra riebiai ir mišriai odai, SPF30, 10 Light, 30ml
Dekoratyvinė kosmetika25,45 €15,27 € Į krepšelį -
PHARMACERIS F mineralinė matinė pudra riebiai ir mišriai odai, SPF30, 20 Natural, 30ml
Dekoratyvinė kosmetika25,45 €15,27 € Į krepšelį -
PHARMACERIS F mineralinė matinė pudra riebiai ir mišriai odai, SPF30, 30 Tanned, 30ml
Dekoratyvinė kosmetika25,45 €15,27 € Į krepšelį