Gyd. dermatovenerologė atsako, kuo retinolis naudingas odai

Dermatovenerologė Giedrė Šaltmerė atsako, kuo retinolis naudingas odai

Gyd. dermatovenerologė atsako, kuo retinolis naudingas odai

Dermatovenerologė Giedrė Šaltmerė atsako, kuo retinolis naudingas odai

Autorė: Gyd. dermatovenerologė Giedrė Šaltmerė

Vitaminas A (dar vadinamas retinoliu) yra riebaluose tirpus vitaminas, svarbus regai, augimui, imunitetui ir lytinei sveikatai. Deja, bet organizmas šio vitamino pats pasigaminti negali, todėl jo būtina gauti su maistu. Dar Pirmojo Pasaulinio karo metu pastebėta, kad vitamino A trūkumas pasireiškia odos sausumu (kseroze) ir folikuline hiperkeratoze*. Prieš 30-40 m. pastebėtas teigiamas vitamino A poveikis odos senėjimui, o visuomenėje, kaip odą jauninantis preparatas, pradėtas naudoti tik maždaug prieš 20 metų.

* Folikulinė hiperkeratozė – tokia odos būklė, kai dėl per didelio odos sausumo vystosi bėrimas šiurkščiais, raudonais spuogeliais, kurių centre yra plaukas, gali atrodyti kaip “žąsies oda”, dažniausiai pasireiškianti žastų, šlaunų srityse.

Gyd. dermatovenerologė atsako, kuo retinolis naudingas odai

Vietinis arba tepamas retinolis (ar kitos jo cheminės formos) pasižymi tam tikrų odos fermetų blokavimu, kurie skaido kolageną, taip pat stabdo ultravioletiniu spindulių sukeltus pažeidimus odos ląstelių branduoliams. Praeitame amžiuje atliktuose tyrimuose pastebėta, kad tepant treitinoiną (viena iš vit. A vietinių formų) 3-12 mėnesius, buvo skatinama naujo kolageno gamyba, pagerėjo ultravioletinių spindulių pažeista oda. Pastebėjus naudą odos būklės gerinimui, tyrimai buvo tęsiami su įvairios koncentracijos preparatais. Nustatyta, kad kuo didesnė preparato koncentracija, tuo didesnė rizika pasireikšti neigiamui poveikiui, pavyzdžiui, odos sudirginimui, paraudimui. Įdomu tai, kad didesnė koncentracija nepasižymėjo geresniais rezultatais. Įrodyta, kad tepant priemones nuo senėjimo, sudėtyje turinčių retinolio ar kitų jo formų, bent 6 mėnesius rezultatai yra ženkliai geresni ir išlieka ilgiau.

Yra tyrimų, aprašančių dar efektyvesnį odos senėjimo požymių sumažėjimą naudojant kombinuotas priemones, pavyzdžiui, vitamino C ir retinolio, glikolio rūgšties ir retinolio. Taip pat galima pasiekti gerų gydymo rezultatų derinant lazerines estetines procedūras su odos priežiūros priemonėmis, sudėtyje turinčių vitamino A darinių.

Retinolio sukeliamas poveikis

Teigiamas:

 • Gerina odos elastingumą;
 • Skatina odos atsinaujinimą;
 • Oda tampa gaivesnė, lygesnė;
 • Šalina odos pigmentacijos netobulumus;
 • Lygina raušles.

Neigiamas:

 • Gali sukelti paraudimą, deginimo, niežėjimo pojūtį;
 • Gali dirginti odą;
 • Gali sukelti dermatitą.

Taigi, retinolis ir jo dariniai yra naudingi šalinant senėjimo požymius odoje, nes skatina kolageno gamybą, odos ląstelių atsinaujinimą, pigmentacijos netolygumų nykimą. Ši cheminė medžiaga yra saugi, kuo ilgiau naudojama, tuo didesnis efektas pasiekiamas. Puikiai tinka derinti su kitomis efektyviomis odą jauninančiomis priemonėmis, estetinėmis procedūromis. Retinolio naudojimo pradžioje gali pasireikšti odos jautrumas, sudirgimas, pleiskanojimas, paraudimas ir kt., siekiant to išvengti, rekomenduojama pradėti nuo silpnesnės retinolio koncentracijos arba tepti rečiau. Taip pat būtina apsauga nuo saulės, nes retinolis pirmus kelis mėnesius odą daro jautresnę ultravioletiniams spinduliams.

Oda – veidrodis, galintis išduoti ne tik amžių, bet ir tam tikras gyvenimo būdo detales, pavyzdžiui, tam tikrus žalingus įpročius, dažną buvimą saulėje (ypač be apsaugos!), net vartojamus vaistus ar suteikti tam tikras užuominas apie žmogaus profesiją. Siekiant tam tikrą informaciją pasilaikyti sau, nuo mažens rekomenduojama ugdyti teisingus įpročius, t.y., ne tik sveiką, įvairiapusę mitybą bei fizinį aktyvumą, bet odos drėkinimą, apsauginių priemonių nuo saulės naudojimą, o prasidedant organizmo ir odos senėjimo procesams (deja, bet jau įpusėjus trečią dešimtį), naudoti odos atsinaujinimą skatinančias priemones, pavyzdžiui, sudėtyje turinčias vitamino A ar jo darinių. Išsivysčius nepageidaujamiems reiškiniams ar kilus klausimų dėl tinkamų odos priemonių pasirinkimo, rekomenduojama kreiptis į gydytoją dermatologą ar kosmetologą.

Dažniausi vitamino A dariniai, naudojami odos gydymui ir/ar odos senėjimo požymiams mažinti:

 • Retinolis ir jo derivatai (retinoinė rūgštis, retinaldehidas, retinolio esteriai ir kt.);
 • Tretinoinas;
 • Adapalenas;
 • Tazarotenas;
 • Izotretinoinas (dažniau skiriamas geriamasis odos ligoms gydyti).

PHARMACERIS T, Pure Rethinol-naktinis kremas, 40ml

Kremo sudėtyje yra aukštos koncentracijos 0.3% gryno retinolio, kuris suteikia subalansuotą priešraukšlinį bei spuogus mažinantį efektą, atkuria normalią odos funkciją, esant harmoniniams pokyčiams. Retinolis, uždarytas keramidų mikrosferų kapsulėse, yra itin stabilus ir apsaugotas nuo oksidavimosi, todėl efektyviai eliminuoja ir apsaugo nuo hormoninės aknės atsiradimo (papulių, spuogų, paraudimų). Retinolis atkuria homeostazės procesus, mažina perteklinio sebumo išsiskyrimą bei atkemša ir sutraukia poras. Kremas taip pat turi stirpų priešraukšlinį poveikį, padeda sustiprinti epidermio ir dermio fibrilus, mažina raukšlių gylį, skaičių bei apimtį. Naudojant reguliariai, kremas padeda išlyginti ir pagerinti odos tekstūrą. Siekiant optimalaus odos komforto, kremo sudėtyje yra drėkinamieji bei maitinamieji emolientai, kurie stiprina apsauginį lipidinį odos sluoksnį.

Svarbu. Būtina naudoti apsaugą nuo saulės, nes retinolis pirmus kelis mėnesius odą daro jautresnę ultravioletiniams spinduliams.

DR IRENA ERIS Invitive, lyginamasis naktinis veido serumas 40+, 50ml

Serumas padeda koreguoti odos struktūrą ir suteikia nepaprasto švelnumo bei elastingumo efektą. Kolageno peptidas PSC III kartu su aukso dalelėmis atkuria kolageną III, atkuriant odos tankį ir elastingumą. Padidinta retinolio dozė [0,15%] padeda mažinti raukšlių požymius, spalvą, normalizuoja drėkinimo ir sebumo lygį. Stipriai mineralizuotas jūros vanduo suteikia odai sveiką, natūralų švytėjimą.

DR IRENA ERIS Invitive, jauninamasis ir drėkinamasis paakių kremas 40+, 15ml

Kremas pastebimai mažina raukšlių žymes, giliai drėkina ir grąžina gaivią išvaizdą. PSC III kolageno peptidas kartu su koloidinėmis aukso dalelėmis stimuliuoja kolageno III sintezę, žymiai pagerina odos glotnumą ir elastingumą. Melsvadumblių pro-retinolis intensyviai regeneruoja ir drėkina, o šermukšnio pumpurų ekstraktas mažina patinimą ir paraudimą aplink akis.

DR IRENA ERIS Neometric, paakių ir lūpų serumas kapsulėse, 45vnt

Specializuota kapsulinė procedūra, kuri dėl didelio gryno retinolio veiksmingumo itin veiksmingai mažina raukšles ir smulkias linijas aplink akis, lygina gilias raukšles aplink burną ir pastebimai sumažina jų gylį. Specialiai parinktas peptidų kompleksas šviesina odą po akimis ir grąžina jai spindesį. Kapsules labai lengva paskirstyti, jų tekstūra itin maloni, šilkinė. Procedūros veiksmingumą didinantis elementas – teisingas kapsulės užtepimas, pageidautina masažo būdu.

Literatūra

 • Kligman LH, Duo CH, Kligman AM. Topical retinoic acid enhances the repair of ultraviolet damaged dermal connective tissue. Connect Tissue Res. 1984;12(2):139-50. doi: 10.3109/03008208408992779. PMID: 6723309.
 • Kligman AM, Grove GL, Hirose R, Leyden JJ. Topical tretinoin for photoaged skin. J Am Acad Dermatol. 1986 Oct;15(4 Pt 2):836-59. doi: 10.1016/s0190-9622(86)70242-9. PMID: 3771853.
 • Mukherjee S, Date A, Patravale V, Korting HC, Roeder A, Weindl G. Retinoids in the treatment of skin aging: an overview of clinical efficacy and safety. Clin Interv Aging. 2006;1(4):327-48. doi: 10.2147/ciia.2006.1.4.327. PMID: 18046911; PMCID: PMC2699641.
 • Zasada M, Budzisz E. Retinoids: active molecules influencing skin structure formation in cosmetic and dermatological treatments. Postepy Dermatol Alergol. 2019 Aug;36(4):392-397. doi: 10.5114/ada.2019.87443. Epub 2019 Aug 30. PMID: 31616211; PMCID: PMC6791161.
 • Zasada M, Budzisz E, Erkiert-Polguj A. A Clinical Anti-Ageing Comparative Study of 0.3 and 0.5% Retinol Serums: A Clinically Controlled Trial. Skin Pharmacol Physiol. 2020;33(2):102-116. doi: 10.1159/000508168. Epub 2020 May 19. PMID: 32428912.
 • Shao Y, He T, Fisher GJ, Voorhees JJ, Quan T. Molecular basis of retinol anti-ageing properties in naturally aged human skin in vivo. Int J Cosmet Sci. 2017 Feb;39(1):56-65. doi: 10.1111/ics.12348. Epub 2016 Jul 4. PMID: 27261203; PMCID: PMC5136519.
Pirkinių krepšelis
0
  0
  Krepšelis
  Jūsų krepšelis tuščias
  Gauti pranešimą Informuosime Jus, kai prekė bus prekyboje. Palikite savo el. paštą žemiau.
  Scroll to Top