Gydytojos dermatovenerologės patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti odą, jei sergate seborėjiniu dermatitu

Gydytojos dermatovenerologės patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti odą, jei sergate seborėjiniu dermatitu

Gydytojos dermatovenerologės patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti odą, jei sergate seborėjiniu dermatitu

Gydytojos dermatovenerologės patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti odą, jei sergate seborėjiniu dermatitu

Autorė: Gyd. dermatovenerologė Giedrė Šaltmerė

Seborėjinis dermatitas (SD) – gana dažna lėtinė būklė, pasireiškianti žmogaus kūno srityse, kuriose yra didelis kiekis riebalinių liaukų, pavyzdžiui: veidas, skalpas, krūtinė. Pasaulinis seborėjinio dermatito paplitimas yra apie 5 proc., o jo neuždegiminio varianto (skalpo pleiskanojimo) paplitimas – apie 50 proc. Ligos pasireiškimo pikas – kūdikystė ir vidutinis amžius; šių grupių atstovams simptomai pasireiškia skirtingai. Neretai seborėjinis dermatitas siejamas su žvyneline, šias dvi būkles netgi gali būti sunku atskirti vieną nuo kitos.

Gydytojos dermatovenerologės patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti odą, jei sergate seborėjiniu dermatitu

Kūdikystėje pasireiškiantis SD dažniausiai nesukelia vaikui nemalonių pojūčių, bet tėvams kyla nerimas dėl viršugalvio ir (ar) kaktinės skalpo srities bėrimo tvirtai prikibusiomis riebiomis gelsvomis pleiskanomis. Ši būklė paprastai išsivysto per pirmuosius tris kūdikio gyvenimo mėnesius, yra lengvos formos ir dažniausiai išnyksta savaime per pirmuosius gyvenimo metus.

Suaugusiųjų SD – kitokio pobūdžio liga. Tai lėtinės eigos atsinaujinantis odos uždegimas, dažniausiai pažeidžiantis veido, skalpo, krūtinės odą. Ši būklė turi didelę neigiamą įtaką žmogaus gyvenimo kokybei. Įdomu tai, kad skirtingai, nei buvo manyta anksčiau, seborėjinio dermatito pasireiškimas nepriklauso nuo riebalinių liaukų išskiriamo riebalų kiekio, tačiau jam turi įtakos lipidų sudėtis odos paviršiuje, normalios odos floros ir individualių veiksnių, pavyzdžiui, gretutinių ligų, vartojamų vaistų. Pastebėta, kad didelę įtaką SD pasireikšti turi grybelinės kilmės flora odos paviršiuje, tad gydyti ir odai prižiūrėti itin efektyvios priemonės, sudėtyje turinčios medžiagų, pasižyminčių antigrybelinėmis savybėmis.

Suaugusiųjų SD paprastai apima veidą, skalpą, krūtinės sritį. Skalpo seborėjinis dermatitas gali pasireikšti paraudimu, gelsvomis riebiomis pleiskanomis, gali varginti niežėjimas ar deginimas. Lengviausia šio dermatito forma pasireiškia skalpo, barzdos srityse smulkiomis balkšvomis pleiskanomis, kurios dažniausiai matomos ant tamsios spalvos drabužių. Galvos ir kaklo srityse odos uždegimas pasireiškia simetriškai, dažnai kartu būna išberta sritis už ausų, išorinis ausies kanalas. Veidas pažeidžiamas centrinėje jo dalyje, t. y. kaktos, antakių, nosies, skruostų srityse.

Suagusiųjų seborėjinio dermatito simptomai:

  • Gelsvos, riebios pleiskanos.
  • Gerai prilipusios pleiskanos.
  • Paraudimas.
  • Niežėjimas, deginimo jausmas.
  • Pasireiškia skalpo, veido, krūtinės srityse.

Prevencija ir gydymas

Siekiant sumažinti ligos paūmėjimų dažnį arba juos palengvinti rekomenduojama taisyklinga odos priežiūra, tinkamos priemonės. Tyrimų duomenimis, SD gydymas efektyvus ketokonazoliu (antigrybelinis vaistas), ciklopiroksu, cinko piritionu, hidrokortizonu (silpnas hormoninis vaistas, slopina uždegimą). Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į gyvenimo būdą, mitybą. Kalbant apie SD, žvynelinės, atopinio dermatito paūmėjimus bei būklės sunkumą, gali turėti įtakos vartojamas maistas, dažnai siejamas su tam tikrų medžiagų pertekliumi arba trūkumu, pavyzdžiui, cinko, B grupės vitaminų, iš kurių su SD dažniausiai siejama vitaminai B6, B7 (biotinas, dar vadinamas vitaminas H), stoka. Geriausiai į klausimus, susijusius su mityba bei jos korekcija, gali atsakyti gydytojas dietologas – konsultacijos metu ne tik išsiaiškins jūsų įpročius, bet ir paskirs reikalingus tyrimus, pritaikys individualias rekomendacijas.

Jei SD pasireiškia lengva forma skalpo srityje, nėra stipriai varginančių simptomų, jį galima efektyviai suvaldyti naudojantis tam skirtomis kosmetinėmis priemonėmis, pavyzdžiui: šampūnais, kaukėmis, kremais ir kt. Jei nenurodyta, kad šampūnas skirtas esant SD, tuomet jo sudėtyje derėtų ieškoti deguto, salicilo rūgšties, sieros, sulfacetamido ir kt., tai yra medžiagų, kurios pasižymi antiuždegiminėmis, antimikrobinėmis ir keratolitinėmis savybėmis. Šampūnas gali būti naudojamas ne tik skalpo srityje, tačiau ir kitose vietose. Išmuilavus pažeistas sritis rekomenduojama jas nuskalauti po 5–10 min.

Svarbu nepamiršti ne tik odos priežiūros, bet ir vengti užsitęsusio streso, pervargimo, rasti laiko pailsėti, užsiimti aktyvia fizine veikla bei sveikai maitintis. Neretai tiek plaukų slinkimas, tiek odos uždegimas gali pasireikšti dėl anksčiau išvardintų priežasčių, ir nors jas pašalinti ne visada paprasta, tačiau pasistengti verta. Jei nesulaukiama teigiamų nemedikamentinio gydymo rezultatų, rekomenduojama kreiptis į gydytoją dermatologą.

Bendros rekomendacijos

  • Reikėtų vengti higienos priemonių, sudėtyje turinčių muilo, naudoti bemuiles prausimosi priemones.
  • Tinkamai drėkinti odą, t. y. 2 k. d., o esant poreikiui – dažniau. Kūno odą kosmetikos priemonėmis rekomenduojama išsitepti per 3 min. po prausimosi.
  • Esant pleiskanoms – naudoti keratolitikus, tai yra priemones, kurios sudėtyje turi minkštinančių ir padedančių pleiskanas pašalinti medžiagų.
  • Naudoti dermatologų patikrintas kosmetines priemones, skirtas SD.
  • Šampūną nuskalauti tik po 5–10 min., jis gali būti naudojamas ir kitoms kūno sritims.
  • Jei būklė negerėja naudojant nemedikamentines priemones, būtina gydytojo dermatologo konsultacija.
  • Gydymą pradėti priemonėmis, kurios sudėtyje turi antigrybelinių ingredientų.
  • Sunkesnėms formoms gydyti skiriami antigrybeliniai, antiuždegiminiai (pvz., hormoniniai) vaistai. Juos vartoti reikia taip, kaip paskirta gydytojo.

Rekomenduojamos veikliosios medžiagos seborėjinio dermatito pažeistos odos priežiūrai:

  • ketokonazolis – antigrybelinis;
  • ciklopiroksas – antigrybelinis;
  • cinko druskos – antibakterinis, antigrybelinis, antimikrobinis;
  • degutas – keratolitinis, mažina niežėjimą;
  • salicilo rūgštis – keratolitinis;
  • siera – keratolitinis, antibakterinis;
  • sulfacetamidas – antiuždegiminis, antibakterinis;
  • piroktono olaminas – antimikrobinis, mažina niežėjimą, uždegimą.

Naudota literatūra:

Gauti pranešimą Informuosime Jus, kai prekė bus prekyboje. Palikite savo el. paštą žemiau.
0