Šlapimo takų problemos patenka tarp dažniausiai pasitaikančių sveikatos problemų, nusileisdamos tik viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms.
Atsižvelgdami į tai, parengėme jums keturių dalių ciklą, kuriame į šlapimo takus pažvelgsime įvairiais aspektais.
Pirmoje dalyje daugiausia dėmesio skirsime dažniausiai pasitaikančioms šlapimo takų bėdoms ir kaip jas atpažinti bei suprasti.
Šlapimo takų uždegimas: 100 kartų dažniau pasitaiko moterims nei vyrams
Pradėkime nuo įdomios statistikos. Maždaug 50-60 % moterų bent kartą gyvenime patiria šlapimo takų uždegimą , o net ketvirtadaliui jų jis pasikartoja per vienerius metus nuo pirmojo karto. Trečdalis moterų pirmą kartą suserga iki 24 metų amžiaus. “Dažniausia kaltininkė yra Escherichia coli, arba E. coli, bakterija, natūraliai aptinkama žarnyne, kuri į šlapimo takus gali patekti iš tiesiosios žarnos, pavyzdžiui, netinkamai šluostantis po tuštinimosi arba per analinius santykius”, – aiškina gydytoja ginekologė.
Įdomu tai, kad šlapimo pūslės uždegimu po pirmųjų gyvenimo metų mergaitės serga 30 kartų dažniau nei berniukai ir net 100 kartų dažniau, jei jos yra 20-50 metų amžiaus. Priežastis slypi skirtingoje vyrų ir moterų šlapimo takų išsidėstyme. Moterų šlaplė yra 4 cm ilgio, o vyrų šlaplė yra 4-5 kartus ilgesnė, todėl bakterijoms tenka įveikti daug didesnį atstumą, kol pasiekia šlapimo takus.
Kaip atpažinti šlapimo takų infekcijas
Šlapimo takų uždegimas yra platesnis terminas, apimantis bet kurios šlapimo sistemos dalies – šlapimtakių, šlapimo pūslės (cistitas) ir inkstų (pielonefritas) – ligas. Šlapimo takų infekcijas gali sukelti bakterijos, mechaninis dirginimas, alergija arba vaistai. Simptomai gali būti deginimas makštyje ir šlaplėje, taip pat šlapimo takų uždegimas.
Šlapimo takų infekcijos simptomai
Nors šie terminai dažnai vartojami pakaitomis, yra skirtumas tarp šlapimo takų uždegimo ir infekcijos, pastaroji reiškia tik bakterijų buvimą šlapime ir šlapimo sistemoje. Infekcijos simptomai: dažnas šlapinimasis, deginimas ir skausmas šlapinantis, drumstas arba nemalonaus kvapo šlapimas.
Šlapimo pūslės uždegimo (cistito) simptomai
Šlapimo pūslės uždegimo simptomai yra nemalonūs ir gali turėti įtakos kasdienei veiklai bei gyvenimo kokybei. Tai dažnas šlapinimasis, skausmas ar deginimas šlapinantis, apatinės pilvo dalies skausmas, o pažengusiose stadijose – drumstas ar nemalonaus kvapo šlapimas su krauju.
Šlaplės deginimas ir šlapimo pūslės skausmas be uždegimo
Tokius terminus kaip “šalta šlapimo pūslė” ir “šalti šlapimo takai” gali būti sunku rasti medicinos žodyne, tačiau šnekamojoje kalboje juos vartojame apibūdindami diskomfortą ar simptomus (niežėjimą, deginimą, pjaustymą), panašius į uždegimą, kai priežastis nėra bakterinė. Jei deginimas šlaplėje pasireiškia be uždegimo, tai gali būti makšties infekcijos arba alergijos kosmetikai simptomas.
Ko nedaryti šlapimo takų uždegimo metu
Šlapimo pūslės uždegimo metu svarbu vengti veiklos, kuri gali pabloginti situaciją arba atitolinti gijimą. Pateikiame sąrašą dalykų, kurių reikėtų vengti:
- Kvapnus tualetinis popierius, įklotai ir intymūs purškikliai.
- Rūkymo, kuris gali pabloginti simptomus ir prailginti gijimo procesą, nes paveikia organizmo gebėjimą atsinaujinti ir kovoti su infekcija.
- Atidėlioti apsilankymą tualete, kai jaučiate poreikį. Šlapinimasis praplauna šlaplę ir išplauna bakterijas iš organizmo.
- Karštos vonios ir karšto dušo, kurie gali pabloginti simptomus ir skatinti bakterijų augimą.
- Hidratacijos nepaisymas. Pakankamas vandens suvartojimas praplauna šlapimo sistemą ir padeda išstumti bakterijas.
Šlapimo takų uždegimo metu taip pat svarbu vengti netinkamų maisto produktų ir gėrimų. Prie jų priskiriami šie produktai:
- Kava, juodoji ir žalioji arbata bei kai kurie energetiniai gėrimai.
- Alkoholiniai gėrimai.
- Aštrus ir karštas maistas.
- Cukrus ir dirbtiniai saldikliai.
- Pieno produktai.
- Mineralinis vanduo.
Šlapimo takų uždegimo gydymas
Bakterinės šlapimo takų infekcijos pirmiausia gydomos antibiotikais, atsižvelgiant į bakterijų tipą. Labai svarbu gydymą pradėti anksti, kad būtų išvengta skausmingos uždegimo eigos. “Jei galite atpažinti šlapimo takų uždegimo pradžią, vos pajutę pirmuosius bėdos požymius, galite pradėti vartoti nereceptinius produktus su spanguolėmis, kurios palaiko tinkamą šlapimo takų funkciją, arba su D-manoze, kuri sulaiko E. coli ir padeda ją išplauti iš organizmo. Tačiau jei tai yra ūminis šlapimo pūslės uždegimas arba simptomai nepagerėja, visada kreipkitės į gydytoją”, – sako daktarė ginekologė. D-manozė yra tinkamas maisto papildas tiek gydant antibiotikais, tiek šlapimo takų infekcijų profilaktikai. Gydymas namuose nerekomenduojamas esant sunkioms ar komplikuotoms infekcijoms.
2 litrai vandens, spanguolės ir kiti patarimai dėl šlapimo pūslės uždegimo
Be paskirto gydymo, laikykitės procedūrų, kurios gali pagreitinti gijimą ir sumažinti infekcijos pasikartojimo riziką:
- Gerkite pakankamai skysčių, ypač vandens ir arbatų. Rekomenduojama kasdien išgerti bent 1,5-2 litrus švaraus vandens.
- Skausmui malšinti ar karščiavimui mažinti gali būti naudingi skausmą malšinantys vaistai su paracetamoliu.
- Laikykitės subalansuotos mitybos, kurioje gausu skaidulinių medžiagų, vaisių ir daržovių.
- Spanguolės ir mėlynės gali turėti teigiamą poveikį šlapimo takams.
- Švelni intymi higiena gali padėti išvengti bakterijų plitimo.
Jei šlapimo takų infekcijos kartojasi arba komplikuojasi, gydytojas gali rekomenduoti papildomus tyrimus ir gydymą. Esant sunkiems ar nuolatiniams simptomams, visada kreipkitės į gydytoją.
*Šaltinis: Medicina praktikoje, Pasikartojančių šlapimo takų infekcijų gydymas ir profilaktika, p. 300.