Svarbiau nei daugelis mano – burnos sveikata ir jos įtaka visam organizmui

Svarbiau nei daugelis mano – burnos sveikata ir jos įtaka visam organizmui

Autorius: Burnos higienistė Milana Sokolovskaja

Burnos sveikata yra svarbesnė nei galima įsivaizduoti, kai galvojate apie sveiką gyvenseną, tikriausiai nepagalvojate apie savo burnos sveikatą. Pripažinkime – daugelis iš mūsų nepakankamai rūpinasi savo dantimis, nagai ar plaukai užima svarbesnę vietą gyvenime.

Ar žinote, kad jūsų burnos sveikata veikia visas kitas kūno sistemas, įskaitant plaučius, smegenis ir širdį? Sveiki dantys yra labai svarbūs tinkamam viso kūno funkcionavimui, todėl reikia stengtis užkirsti kelią burnos ligoms. Šio žaidimo pavadinimas yra prevencija, o tai prasideda nuo individualios burnos higienos. Kaip yra kraujo ir smegenų barjeras, apsaugantis smegenis nuo toksinų kraujyje, taip yra ir barjeras tarp dantenų ir dantų, bei likusio kūno. Kiekvieną kartą burnoje atsiradus uždegimui ar infekcijai, šis barjeras šiek tiek sunyksta, taip padidindamas ligų tikimybę ar organų veiklos sutrikimus.

 Sveikoje burnoje, kurioje nėra infekcijos, kelias tarp burnos bakterijų ir kraujotakos yra uždarytas. Kai dantenose yra infekcija, sandarumas susilpnėja ir išorinės aplinkos elementai gali prasiskverbti pro dantenas ir patekti į kraują. Taigi kyla klausimas, kaipgi galime išvengti infekcijų, dantenų uždegimo ir turėti sveiką bei gražią šypseną?

Burnos priežiūros rutina

Labai svarbu yra laikytis tam tikros burnos priežiūros rutinos, kuri šiek tiek skiriasi priklausomai nuo paros laiko.

Dienos metu mūsų burnoje yra gaminami dideli seilių kiekiai, tačiau tada, kai mes miegame – seilių gamyba sumažėja iki minimalaus kiekio. Seilės atlieka svarbų vaidmenį, kadangi jos nuskalauja burnoje likusias maisto daleles, kurios priešingu atveju liktų burnoje ir kauptų bakterijas. Kuomet seilių kiekis ir savaiminis burnos apsivalymas tinkamai nefunkcionuoja, ėduonies rizika išauga ir burnoje esančios bakterijos: lot. Streptococcus mutants ir lot. Lactobacilli, prisitvirtina prie kietų paviršių burnoje, išskirdamos rūgštį, kuri palaiko žemą burnos rūgštingumą (pH), o jo reikšmei pasiekus kritinę ribą (pH=5,5), pradeda tirpti dantų emalis.

Rytas

Būtent dėl šios priežasties, atsibudus ryte, jaučiame nemalonų skonį burnoje, todėl pirmas dalykas ką turime padaryti atsikėlę iš lovos – išsivalyti liežuvį ir dantis, kitu atveju visi šie toksinai kartu su maistu keliaus tiesiai į skrandį, o už tai mums mūsų organizmas tikrai nepadėkos. Išsivalyti dantis reikia prieš pusryčius, o jeigu tokios galimybės nėra, tuomet laukiame pusvalandį po pusryčių ir tik tada valome dantis. Gerti kavą ir valgyti pusryčius galima tik praėjus 30 minučių po dantų valymo. Taigi, 30 minučių – tiek reikia laukti, kad susinormalizuotų burnoje pH ir iš rūgštinio taptų šarminiu. Ryto rutina turėtų atrodyti štai taip:

  1. Liežuvio valymas su specialiomis priemonėmis, kurios yra skirtos būtent liežuvio bakterijoms naikinti.
  2. Dantų valymas su šepetėliu minkštais šėreliais ir dantų pasta. Beje, šiek tiek pastos visada paliekame burnoje ir pilnai jos neišskalaujame.
  3. Tarpdančius valyti nėra būtina, nes maisto likučius pašalinote prieš miegą.
Diena

Dantis yra būtina valyti kas 12 valandų, kad panaikinti bioplėvelę, esančią ant dantų, kuri yra pilna mikroorganizmų ir gamina organines rūgštis, kurios tirpdo emalį. Mūsų seilės ir liežuvis – nuskalauja maisto likučius nuo dantų, bet tuo pačiu metu viską sustumia į tarpdančius, todėl po kiekvieno maisto rekomenduoju juos išvalyti su tarpdančių siūlu, išskalauti burną vandeniu ar iki 10 minučių pakramtyti becukrę gumą su ksilitoliu.

Vakaras

Burnos priežiūra vakare ženkliai skiriasi nuo ryto rutinos. Miegoti turime eiti švariais dantimis ir apnašo turėtų nelikti nei ant dantų, nei tarpdančiuose, dėl prieš tai minėtos priežasties kuomet nakti seilių gamyba sumažėja ir jų nepakanka nuskalauti dantims. Būtent tada genda mūsų dantys. Vakaro rutina turi atrodyti štai taip:

  1. Liežuvio valymas su specialiomis priemonėmis, kurios yra skirtos būtent liežuvio bakterijoms naikinti.
  2. Tarpdančių valymas su siūlu, tarpdančių šepetėliais bei burnos irigatoriumi.
  3. Dantų valymas su šepetėliu minkštais šėreliais ir dantų pasta. Beje, šiek tiek pastos visada paliekame burnoje ir pilnai jos neišskalaujame.
  4. Dar kartelį praeiname dantis su vieno danties šepetėliu, be dantų pastos. Tada esame 100% tikri, jog išvalėme kiekvieną dantį ir visas jo puses.
            Burnos priežiūros esminiai principai
  • Dantų šepetėlis: minkštas. Keičiamas turi būti kas 3 mėn ar dažniau, jeigu susidėvi šereliai arba yra persergama infekcinėmis ligomis.
  • Valymo judėsiai: sukamieji ir šluojamieji.
  • Šepetėlis pasuktas 45° kampu į dantenas.
  • Tarpdančių priemones parenka burnos priežiūros specialistas, išmatuodamas jūsų kiekvieno tarpdančio dydį.
  • Renkantis dantų pastą, reikia atsižvelgti į kelis kriterijus: abrazyvumą ir sudėtį.
    • Abrazyvumas yra žymimas RDA ir kasdieniam naudojimui reikėtų rinktis mažo abrazyvumo 0-70.
    • Sudėtyje neturi būti tokių medžiagų, kaip: titano dioksidas, Natrio laurilsulfatas (SLS) ir chlorheksidinas.

            Laikantis visų šių rekomendacijų ir turint švarius dantis galima išvengti dantenų uždegimo, ėduonies ir kitų ligų – turėti gražią ir sveiką šypseną. Ankstyva ėduonies prevencija padeda išsaugoti natūralius dantis, išvengti skausmo, sumažina dantų ir burnos gydymo laiką ir išlaidas.

Norint apsisaugoti nuo susirgimo virusinėmis ligomis, kasdien vartoti dantenų sveikatą palaikančius maisto papildus, tokius kaip: vitaminą C, kolageną, kofermentą Q10, Omega-3 riebalų rugštis, ir beta karoteną. Sergant virusinėmis ligomis, yra didelė tikimybė, jog gali prasidėti dantenų uždegimas, todėl rekomenduoju į savo rutiną taip pat įtraukti burnos probiotikus, sučiulpti 1 pastilę prieš miegą. Iš karto prasirgus liga, pasikeisti dantų šepetėlį į naują. Rupinkites savo burnos sveikata ir būkite sveiki!

Gauti pranešimą Informuosime Jus, kai prekė bus prekyboje. Palikite savo el. paštą žemiau.
0