Alerginių akių ligų gydymas – kaip sau padėti ir kada laikas kreiptis į gydytojus

Alerginių akių ligų gydymas – kaip sau padėti ir kada laikas kreiptis į gydytojus

Autorius: Gydytoja-rezidentė oftalmologė Agnė Markevičiūtė

Su alerginėmis akių ligomis susiduria dažnas, tačiau ne visi žino, kaip sau padėti ir kodėl labai svarbu laiku kreiptis į gydytojus. Pasirodo, vienas pagrindinių būdų, siekiant slopinti akių alerginių ligų simptomus ir norint sustabdyti ligos progresavimą, – alergenų vengimas.

Kaip išvengti akių alergenų?

Jei esate alergiškas žiedadulkėms, venkite buvimo lauke, kai jų kiekis būna didžiausias (ryte apie 10–11 valandą ir anksti vakare). Jei tenka būti lauke, patartina nešioti akinius nuo saulės, kurie gali apsaugoti nuo žiedadulkių patekimo į akis bei sumažinti jautrumą šviesai. Vertėtų vengti namų patalpose ir automobiliuose langų darinėjimo bei naudoti oro vėdinimo kondicionierius.

Jei esate alergiški dulkių erkutėms, rekomenduojama dažnai (bent kartą per savaitę) skalbti patalynę. Duomenys dėl skalbimo temperatūros vertinami kontraversiškai, todėl akcentuojamas dažnas patalynės skalbimas, o ne vandens temperatūra. Siekiant sumažinti ekspoziciją pelėsiui, namie turi būti išlaikomas žemas drėgmės lygis (apie 35–50 proc.). Jei alergiją sukėlė kontaktiniai lęšiai, ligos ir gydymo metu reikia nutraukti jų nešiojimą.

Manoma, kad šalti kompresai ar šaltų akių lašų lašinimas gali palengvinti ūminius simptomus, kurių priežastis – kraujagyslių susitraukimas. Dirbtinės ašaros padeda išplauti alergenus bei uždegimines ląsteles iš akies, ir taip gydo sausų akių ligą. Jos gali būti lašinamos iki 6-ių kartų per dieną, jei be konservantų – pagal poreikį netgi kas valandą.

Akių alerginių ligų vaistų grupės

Išskiriamos kelios vaistų grupės, skirtos akių alerginėms ligoms gydyti. Dekongestantai – mažina akies paraudimą, sutraukdami kraujagysles. Jos rekomenduojama vartoti ne ilgiau nei 2–3 dienas.

Antihistamininiai vaistai lengvina simptomus (niežėjimą, paraudimą), blokuodami histaminą. Šie vaistai gali būti vietinio (lašais) ar sisteminio poveikio (tabletėmis). Sisteminiai antihistamininiai vaistai – antros kartos (cetirizinas, loratadinas, bilastinas). Jie pasižymi mažesniu slopinančiu poveikiu, nei pirmos kartos. Vis dėlto, svarbu žinoti, kad sisteminiai antihistamininiai vaistai gali lemti ašarų plėvelės pokyčius, pabloginant ar sukeliant sausų akių sindromo simptomus. Mokslinėje literatūroje nurodoma, kad akių lašai pradeda veikti greičiau (po 3–15 minučių), lengviau toleruojami, su mažiau šalutinių reakcijų dėl mažesnio sisteminio poveikio, todėl jiems turi būti teikiama pirmenybė, lyginant su sisteminiais antihistamininiais preparatais.

Putliųjų ląstelių stabilizatoriai (natrio kromoglikatas) – inhibuoja putliųjų ląstelių degranuliaciją, kuri ir sukelia sezoninio ar nuolatinio alerginio konjunktyvito simptomus. Juos reikia vartoti keletą savaičių ar netgi pradėti vartoti iki numatomo kontakto su alergenu, kad būtų pasiektas efektyvumas. Dėl šios priežasties jie gali būti netinkami, norint numalšinti ūminius simptomus.

Pirmo pasirinkimo gydymui rekomenduojami šių grupių (antihistamininių kartu su putliųjų ląstelių stabilizatoriais) derinio, dvigubo poveikio akių lašai, pavyzdžiui, olopatadinas. Jis blokuoja histaminą ir stabilizuoja putliąsias ląsteles, lengvina ūminius simptomus bei yra tinkamas ilgalaikei ligos kontrolei.

Lašai nuo uždegimo yra dviejų grupių: nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) ir gliukokortikoidai. NVNU gali padėti sumažinti ūminius simptomus, tokius kaip niežėjimas. Jie yra skiriami, jei neefektyvūs dvigubo poveikio vaistai. Gliukokortikoidai slopina stipriai išreikštus, ilgalaikius akių alergijos simptomus. Esant sunkesnėms būklėms, išreikštiems ir vietiniu bei sisteminiu gydymu antihistamininiais preparatais nekontroliuojamiems simptomams, sprendžiama dėl vietinių gliukokortikoidų ar imunosupresantų skyrimo.

Kada laikas kreiptis į specialistą?

Žinoma, kad alerginio konjunktyvito simptomai reikšmingai sutrikdo žmogaus gyvenimo kokybę, todėl pacientai turėtų nevengti kreiptis į specialistą, kuris galėtų tinkamai įvertinti būklę ir suteikti reikiamą pagalbą. Esant sudėtingesnėms būklėms, gali prireikti multidisciplininės pagalbos, kuri suteikiama, kai kartu bendradarbiauja oftalmologai, alergologai ir šeimos gydytojai. Gydymas turėtų būti pradedamas nuo dvigubo poveikio akių lašų. Jeigu tai neefektyvu, sprendžiama dėl vietinių gliukokortikoidų, NVNU ar sisteminių antihistamininių vaistų skyrimo. Svarbu prisiminti, kad gali prireikti net kelių savaičių, kol simptomai sumažės ar visiškai bus pašalinti.

Shopping Cart
2
    2
    Krepšelis
    NAVI INFLA, akių lašai konjunktyvito simptomams lengvinti, 15 ml
    8,45  (su PVM)
    NAVI INFLA, akių lašai konjunktyvito simptomams lengvinti, 15 ml
    NAVI INFLA, akių lašai konjunktyvito simptomams lengvinti, 15 ml
    Nuolaida:

    Nemokamai

    Vnt. kaina: 0,00 
    Kiekis:
    - +
    0,00  (su PVM)
    Scroll to Top